ایجاد ارزش افزوده بالا با نگاه توسعه‌ای به تولید دارو و مکمل‌های غذایی

مدیرعامل شرکت سینا طب ایرانیان آنیل بیان کرد؛

ایجاد ارزش افزوده بالا با نگاه توسعه‌ای به تولید دارو و مکمل‌های غذایی

دکتر عباداله عبادی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری در سند سیاست‌های کلی سلامت و سند نقشه جامع علمی کشور توجه ویژه‌ای به امر توسعه کشت، فرآوری و بکارگیری گیاهان دارویی داشته‌اند و برنامه ششم توسعه کشور نیز در این زمینه تأکید دارد، اظهار کرد: این موضوع توجه به بخش گیاهان دارویی را دوچندان کرده است، از همین‌رو شرکت سینا طب ایرانیان آنیل نیز در راستای رسالت‌ خود در جهت تحقق خودکفایی دارویی و امنیت سلامت در حوزه فرآوری گیاهان دارویی، تولید دارو و مکمل‌های غذایی با منشأ گیاهی برنامه‌های متعددی را در دست اجرا دارد.

مدیرعامل شرکت سینا طب ایرانیان آنیل گفت: یکی از مهمترین حوزه‌های اقتصادی در هر کشوری بحث «کشاورزی» است، اقتصادهای بزرگ دنیا با توسعه در حوزه کشاورزی توانسته‌اند رشد اقتصادی خوبی را تجربه کنند.

وی افزود: ایران کشوری چهارفصل است و ظرفیت بزرگی در حوزه کشاورزی و گیاهان دارویی دارد، زیرا جمعیت زیادی از مردم ایران در روستاها زندگی می‌کنند که امرار معاش آن‌ها از بخش کشاورزی صورت می‌پذیرد.

«نگاه توسعه‌ای» در صادرات محصولات کشاورزی وجود ندارد

عبادی گفت: کشت گیاهان دارویی در ایران آمادگی جهش بزرگ را دارد لیکن صادرات ما همچنان به صورت خام‌فروشی صورت می‌گیرد، به طور مثال کشور ایران حدود ۷۹ درصد «زعفران» دنیا را تولید می‌کند، اما از آنجایی که نگاه توسعه‌ای در صادرات محصول با برند «ایران» وجود ندارد، این محصول را با نام ایران شناخته نمی شود، لذا مسئولیت ما در این زمینه بیشتر می‌شود تا بتوانیم ظرفیت‌های کشور را به منصه ظهور برسانیم و بتوانیم با نگاه توسعه‌ای برند محصولات ایرانی را در سطح جهان بهتر معرفی کنیم.

مدیرعامل شرکت سینا طب ایرانیان آنیل با بیان اینکه این شرکت با هدف تأمین نیاز کشور در حوزه دارو و مکمل‌های غذایی توسط جمعی از فعالین حوزه غذا و دارو شکل گرفته است، خاطر نشان کرد: تاثیر همه گیری بیماری کرونا بر تغییر سبک زندگی و نوع تغذیه، سبب شیوع کمبود انواع ویتامین‌ها بخصوص در کودکان شده است.

عبادی بیان کرد: هدف این شرکت در ابتدا مبتنی بر وارادت دارو و مکمل‌های غذایی و در مرحله بعد انتقال تکنولوژی و تولید داخلی دارو و مکمل‌های غذایی با منشأ گیاهی بوده است.

مذاکره با دو شرکت برتر بین‌المللی «BetterYou» و «Essential»

مدیرعامل شرکت سینا طب ایرانیان آنیل افزود: این شرکت در زمینه واردات دارو و مکمل‌های غذایی با دو شرکت «BetterYou» و «Essential»که جزو شرکت‌های برتر بین‌المللی هستند وارد مذاکره شده است، شرکت  BetterYou توانسته طیف گسترده‌ای از دارو و مکمل‌های غذایی را برای اولین بار در دنیا به شکل اسپری تولید کند، این محصول به دلیل جذب از طریق بافت مخاطی دهان، پروسه جذب سریع‌تر و با کارایی بالاتری نسبت به کالاهای مشابه دارد.

عبادی گفت:  شرکت  BetterYou همچنین توانسته مکمل‌های غذایی و عناصر مورد نیاز بدن را مخصوصا برای ورزشکاران و زنان باردار به صورت پماد در بازار عرضه کند.

مدیرعامل شرکت سیناطب ایرانیان آنیل در ادامه به تعامل با شرکت «Essential» که یک شرکت پیشرو انگلیسی در زمینه تولید داروهای مورد نیاز اختلالات خواب و تنفس است اشاره کرد، همچنین بیان کرد: یکی از عواملی که این دو شرکت را برجسته کرده منشأ گیاهی و ارگانیک مواد اولیه محصولات تولیدی این شرکت‌ها است.

ایران یکی از ذخیره‌گاه‌های بزرگ گیاهان دارویی در دنیا

عبادی اظهار کرد: ایران یکی از ذخیره‌گاههای بزرگ گیاهان دارویی در دنیا به شمار می‌رود و حدود 27 درصد ذخایر گیاهی دارویی دنیا در  ایران قرار دارد، همچنین سهم گیاهان دارویی در صنعت تولید دارو در اتحادیه اروپا حدود 71 درصد است که کشور ایران ظرفیت پشتیبانی این فرصت عظیم را دارد.

وی با اشاره به اینکه نگاه ما در ابتدا واردات از شرکت‌های پیشروی است که از گیاهان دارویی، دارو و مکمل غذایی تولید می‌کنند و در ادامه بحث انتقال تکنولوژی و در نهایت تولید دارو و مکمل از گیاهان دارویی در کشور است، گفت: برای انجام این کار نیاز به مجوزهای سازمان غذا و دارو می‌باشد، از همین‌رو IRC  موقت برای داروها و مکمل‌ها گرفته شده است، اما متاسفانه به علت تحریم‌هایی که وجود دارد واردات مکمل‌ها با محدویت رو برو شده است.

مدیرعامل شرکت سینا طب ایرانیان آنیل اظهار کرد: از سوی دیگر در تلاش هستیم تا بتوانیم با استفاده از متخصصین داخلی و تکنولوژی‌هایی که در دسترس است تولید دارو از منشأ گیاهی را به نتیجه برسانیم.

بومی‌سازی تولید دارو از گیاهان دارویی

عبادی با بیان اینکه یکی دیگر از هدف‌های این شرکت صادرات گیاهان دارویی و معطر برای تأمین شرکت‌های دارویی و بهداشتی است، اظهار کرد: در این حوزه با ۱۸ کشور مختلف از پنج قاره وارد مذاکره شده‌ایم تا بتوانیم عرضه گیاهان دارویی در نمایشگاه‌ها و نمایندگی‌های دائمی را در آن کشورها داشته باشیم.

وی افزود: همچنین به دنبال بومی‌سازی برخی مراحل فرآوری گیاهان دارویی و معطر هستیم.

مدیرعامل شرکت سینا طب ایرانیان آنیل با اشاره به اینکه این شرکت به دنبال تولید دمنوش‌های گیاهی با خواص دارویی بوده و با همکاری شرکت «زیبنده» این پروژه شروع شده است، گفت: نگاه شرکت، تأمین نیاز داخلی کشور است، در حوزه داخلی با حجم بالایی از نیاز در مکمل و دارو رو برو هستیم، لذا امیدواریم تا پنج سال آینده بتوانیم 25 درصد نیاز کشور را در این زمینه تأمین کنیم و درکنار این امر صادرات را به کشورهای همسایه داشته باشیم.

عبادی اظهار کرد: زندگی سالم در گرو مصرف محصولات سالم است، از همین رو تأمین داروها و مکمل‌ها از منابع طبیعی و گیاهی در اولویت می‌باشد.

وی افزود: در حال حاضر صادرات گیاهان دارویی به صورت خام‌فروشی انجام می‌شود، به همین منظور برای جلوگیری از خام‌فروشی و ایجاد ارزش افزوده باید به سمت فرآوری و تولید دارو پیش رویم.

مهمترین مانع بر سرراه تولیدکنندگان «بوروکراسی اداری» است

مدیرعامل شرکت سینا طب ایرانیان آنیل با اشاره به اینکه فضای کسب و کار در ایران بسیار سنتی است، بیان کرد: برای فروش محصولات باید یک تعامل و ارتباطی مستحکم بین تولیدکننده و مصرف‌کننده وجود داشته باشد، همچنین برای گرفتن مجوزات و تعاملات باید قوانین دست و پاگیر برداشته شود و برای محقق شدن شعار سال «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» باید موانع تولید از سر راه تولیدکنندگان حذف و مجوزات لازم با سرعت بیشتری صادر شود.

عبادی در ادامه در خصوص نیازسنجی بازار گفت: با توجه به بررسی‌هایی که توسط تیم بازاریابی شرکت صورت گرفته و براساس پیمایش انجام شده، بازار بسیار بزرگی در ایران برای فروش محصولات شرکت وجود دارد.

وی افزود: بیماری کرونا باعث شد تا سبک زندگی‌ افراد تغییر کند و افراد بیشتر به امر سلامت خود و خانواده توجه داشته باشند و به سمت دارو و مکمل‌های غذایی سوق داده شوند و حجم بازار مصرف دارو و مکمل‌های غذایی افزایش پیدا کند.

مدیرعامل شرکت سینا طب ایرانیان آنیل در خصوص اشتغال‌زایی برای افراد توسط این شرکت اظهار کرد: براساس پروژه‌هایی که توسط شرکت تعریف شده 30 فرصت اشتغال مستقیم و اشتغال غیرمستقیم برای 300 نفر دیگر هم فراهم خواهد شد.