برج توربین بادی چوبی

در آلمان اولین برج توربین بادی چوبی جهان مشغول به کار است. علی رغم گواهی نامه های زیست محیطی توربین های بادی، این برج ها معمولاً از جنس فولاد ساخته می شوند، که نه تنها گران است بلکه برای تولید نیاز به مقدار زیادی انرژی دارند.
در تلاش برای ایجاد توربین های بادی سبزتر ، شرکت آلمانی Timber Tower توربین بادی چوبی 1.5 مگاواتی را در هانوفر آلمان برپا کرده است. Timber Tower به عنوان یک سیستم وصل شده از پنل های چوبی روکش شده(laminated) و اجزای سطحی که خارج از سایت ساخته می شوند آغاز به کار کرد و در کانتینر 12 متری (40 فوت) برای مونتاژ در محل به شکل یک برج هشت ضلعی توخالی منتقل می شود.
برج نمونه اولیه نهایی 100 متر (328 فوت) ارتفاع دارد و یک سیستم نردبان و آسانسور را ادغام می کند و یک توربین بادی Vensys 77  روی آن قرار دارد. این توربین قطر روتور 77 متر (252.6 فوت) و تقریبا 100 تن وزن دارد و 1500 کیلو وات برق تولید می کند.

برج توربین بادی چوبی
برج توربین بادی چوبی

Timber Tower می گوید: جرم و قطر پی برج چوبی با برج فولادی لوله ای یکسان است و تمام مواد اولیه مورد استفاده در برج از تأمین کنندگان مورد تایید FSC و PEFC هستند. علاوه بر یک مقطع هشت ضلعی، بدنه توخالی نیز می تواند با یک مقطع شش ضلعی یا دوازده ضلعی ساخته شود. این شرکت می گوید سیستم Timber Tower باید از ارتفاع توپی تا 200 متر (656 فوت) پشتیبانی کند و هم اکنون در حال توسعه یک برج 140 متری (459 فوت) است.
Timber Tower با حداقل عمر تضمینی 20 سال، مقررات فعلی بیمه، صدور گواهینامه و حفاظت از آتش را نیز رعایت می کند.
این شرکت ادعا می کند Timber Tower هر 100 متر حدود 300 تن ورق فلزی و به لطف یک فرآیند که انرژی کمتری مصرف می کند، تقریباً 400 تن CO2 ذخیره می شود. نقل از Darren Quick در نوامبر 2012

برج توربین بادی چوبی
برج توربین بادی چوبی

سوئد از نخستین برج توربین بادی چوبی خود استقبال می کند. برج های بادی چوبی شرکت Modvion برای دستیابی به ارتفاعات بیش از 120 متر (393 فوت) طراحی شده است. با هزینه قابل توجهی کمتر از نمونه های ساخته شده از فولاد، با رویکرد ماژولار اجازه می دهد تا بخش های قابل بسته بندی بدون مشکل در جاده های عمومی منتقل شود. ادعا می شود آنها از روز آغاز ساخت و ساز نیز انتشار کربن ندارند.

برج مفهومی 30 متری (100 فوتی) با شرکت ساخت چوب Moelven در تأسیسات خود در Töreboda ساخته شد. Otto Lundman، مدیرعامل Modvion می گوید: “چوب روکش شده از استیل با همان وزن قوی تر است و با ایجاد ماژول، توربین های بادی می توانند بلندتر باشند”

 Modvion قصد دارد نسخه هایی از مقیاس تجاری توربین چوبی خود را در سال 2022 تولید کند. اینها شامل یک نسخه 110 متری (360 فوت) برای Varberg Energi و همچنین 10 برج بیش از 150 متر (490 فوت) برای شرکت انرژی های تجدید پذیر Rabbalshede Kraf  است. نقل از Nick Lavars

برج توربین بادی چوبی
برج توربین بادی چوبی