راه‌اندازی توربین های بادی در منطقه خواف با مشارکت مردم

موسس اولین و بزرگترین نیروگاه مردمی ایران بیان کرد؛

راه‌اندازی توربین های بادی در منطقه خواف با مشارکت مردم

 علیرضا جامی گفت: طی 2 ماه آینده سومین توربین بادی در منطقه خواف به بهره برداری خواهد رسید.

 موسس و رییس هیئت مدیره گروه راه نو با اشاره به راه‌اندازی دو واحد توربین بادی با مشارکت مردم بیان کرد: فونداسیون و تجهیزات سومین توربین بادی در دو ماه آینده در این منطقه به بهره‌داری خواهد رسید.

علیرضا جامی در خصوص توربین‌های 2.5 مگاواتی، بیان داشت: طی یک سال اخیر با مذاکره‌ای که با مجموعه مپنا و یک شرکت دیگر داشتیم قرادادهای فنی و حقوقی امضا شده است و پیش‌بینی می‌شود طی چهار ماه آینده چهار توربین بادی 2.5 مگاوات به این منطقه آورده شود.

وی افزود: در تمام دنیا توسعه نیروگاه‌های بادی با سرعت بسیار زیادی به سمت جلو در حال حرکت است، به طور مثال در کشور چین براساس آماری که به تازگی اعلام شده است این کشور بیش از ۵۰ درصد برق تولیدی را از طریق نیروگاه‌های بادی تأمین می‌کند، اما متاسفانه کشور ما در این زمینه عقب است درحالی که یکی از بهترین بسترهای سرمایه‌گذاری در کشور راه‌اندازی نیروگاه‌های بادی می باشد.

 بهترین روش برای تولید برق توسعه نیروگاه‌های بادی است.

موسس و رییس هیئت مدیره گروه راه نو با اشاره به خشکسالی‌هایی که طی سال‌های اخیر در کشور اتفاق افتاده است، گفت: کمبود آب یکی از چالش‌های اصلی در کشور ما است که بهترین روش برای جایگزینی تولید برق از سیکل ترکیبی که به شدت در زمینه آب پر مصرف هستند راه‌اندازی توربین‌های بادی است، به طور مثال نیروگاه سیکل ترکیبی حرارتی شهید رجایی تهران که بیش از 2 هزار مگاوات ظرفیت تولید برق دارد، سالیانه یک سوم آب سد کرج را مصرف می‌کند.

جامی اظهار کرد: توسعه نیروگاه‌های سیکل ترکیبی برای کشور خشک و نیمه خشک مثل ایران به شدت ضرر دارد، اما به تازگی وزارت نیرو به علت معاهده‌هایی همچون پاریس، کیوتو و بحث‌های زیست‌محیطی و آلایندگی سوخت‌های فسیلی جلوی احداث نیروگاه‌های سوخت فسیلی را گرفته است، لذا بهترین روش برای تولید برق توسعه نیروگاه‌های بادی، تجدیدپذیر و پاک است.

توسعه منطقه در گرو سرمایه‌گذاری در حوزه نیروگاه‌های بادی است

موسس اولین و بزرگترین نیروگاه بادی مردمی ایران با بیان اینکه امیدواریم طی ۳۰ سال آینده کشور به سمت راه اندازی توربین‌های بادی توسعه پیدا کند، افزود: منطقه خواف یکی از بهترین مناطق بومی شناخته می‌شود که امیدواریم در آینده توربین‌های بادی 2.5 مگاوات را در این منطقه توسعه دهیم، لذا به مردم توصیه می‌کنیم سرمایه‌های خود را در حوزه راه‌اندازی و توسعه نیروهای بادی رقم بزنند چرا که این صنعت در بوم جغرافیایی منطقه ما است و باعث توسعه، رشد، پیشرفت و آبادانی شرق و شمال شرق کشور خواهد شد.

وی با بیان اینکه اگر سرمایه‌گذاری در حوزه نیروگاه‌های بادی افزایش پیدا کند، به همراه خود مسائلی همچون، فرودگاه، ریل‌آهن، بیمارستان، هتل و بسیاری از مولفه‌های رشد و توسعه منطقه را به همراه خود خواهد آورد، بیان کرد: مردم به جای سرمایه‌گذاری در بورس و سایرحوزه‌ها می‌توانند سرمایه‌های خود را در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و بوم منطقه خود سرمایه‌گذاری‌ کنند، لذا می‌توانیم توربین‌های بادی را گسترش دهیم که روز به روز ارزش افزوده این صنعت بیشتر خواهد شد.

جامی با بیان اینکه در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر و توربین‌های بادی هنوز در ابتدای راه قرار داریم، گفت: ظرفیتی معادل ۵۰ تا ۶۰ مگاوات پیش‌بینی فاز اول است، پروژه‌های بعدی در دستور کار قرار دارد که پلتفرم‌های آن اعم از زمین و قراردادهای خرید تضمینی با وزارت نیرو انجام شده تا بتوانیم شاهد ظرفیت‌های ۱۰۰ تا ۱۵۰ مگاواتی در پروژه‌های بعدی باشیم.

سرمایه‌گذاری در زمینه توربین‌های بادی ارزش افزوده بسیار بالایی دارد

موسس و رئیس هیئت مدیره گروه راه نو خاطرنشان کرد: به سرمایه‌داران توصیه می‌شود که با اطمینان خاطر و خیالی آسوده سرمایه‌گذاری خود را در زمینه توربین‌های بادی ادامه دهند، چرا که بر اساس تجربه‌ای که طی یک سال گذشته با پرداخت سود به سهام‌داران تجربه اشتغال و درآمد پایدار را داشته‌ایم که این امر در آینده ادامه‌دار خواهد بود، همچنین ارزش افزوده توربین‌های بادی براساس تجربه به مراتب از سایر حوزه‌های صنعتی بهتر بوده است.

جامی با بیان اینکه هیچگونه رکود و توقفی در زمینه توربین‌های بادی نداشته‌ایم، بیان کرد: مواد اولیه این صنعت رایگان است و هزینه‌های آن بسیار پایین است، همچنین دغدغه‌ای برای فروش محصول وجود ندارد، از همین رو می‌توان گفت این صنعت بسیار مولد و رو به رو رشد است.

وی افزود: از آنجایی که برق استراتژیک‌ترین محصول جهان و به عنوان یک انرژی پایدار شناخته می‌شود، مصرف خانگی و صنعتی دارد، همچنین طی سال‌های اخیر صنعت مکمل دیگری به صنعت برق اضافه شده که عبارت از تولید رمز ارزها است، از همین‌رو مجموعه ما در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی داشته است و مجوزات لازم از وزارت‌خانه‌های مربوطه و دولت گرفته است، لذا امیدواریم در فازهای بعدی بتوانیم از رمز ارزها به درآمد بیشتری برسیم و به دنبال آن سهام‌دار به سود بیشتری برسد.

برق تولیدی نیروگاه‌های بادی توسط دولت 20 ساله خرید تضمینی شده‌اند

 موسس و رییس هیئت مدیره گروه راه نو با بیان اینکه صنعت نیروگاه های بادی یک انرژی پاک است و یکی از حلال‌ترین، معنوی‌ترین و پاک‌ترین صنعت‌ها به شمار می‌رود، گفت: این صنعت یکی از بی‌دغدغه‌ترین صنعت‌ها در کشور است که محصولی به نام برق تولید می‌کند و این محصول به طور مداوم به شبکه توزیع برق سراسری کشور متصل می‌باشد، علاوه بر این صنعتی است که دولت آن را ۲۰ ساله خریداری کرده است و با افزایش نرخ تورم قیمت خرید تضمینی دولت افزایش پیدا می‌کند.

 پدیده مروزیست سومین شرکت دارای پروانه بهره‌برداری نیروگاه‌های بادی در ایران است

جامی با اشاره به اینکه شرکت پدیده مروزیست درحال حاضر جزو سومین شرکت ایران هستیم که پروانه بهره‌برداری نیروگاه‌های بادی را داراست، اظهار کرد: در این صنعت رکود و ریزش نداریم و به طور مداوم در حال رشد و توسعه ارزش افزوده هستیم، همچنین در کنار سرمایه‌هایی که مردم در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند چند برابر آن از طریق تسهیلات صندوق توسعه ملی محقق خواهد شد.