سنگ باد در مسیر شگفتی

به گزارش روابط عمومی گروه شرکت های راه نو، در مصاحبه اختصاصی با مهندس الهی مدیرعامل شرکت سنگ باد تاکید شد:

اولین نیروگاه خود تامین پای سد شرق کشور و خراسان رضوی را افتتاح کردیم و توانایی تجهیز نیروگاه های تجدید پذیر با مقیاس کم را داریم.

مهندس الهی گفت:شرکت سنگ باد به عنوان یک عضو فعال در گروه شرکت های راه نو در حوزه انرژی های تجدید پذیر فعالیت خود را آغاز کرده است، در ابتدای فعالیت شرکت سنگ باد موفق شدیم 12قرارداد خرید تضمینی را به امضا برسانیم و از سال 99 وارد فرایند فروش برق نیروگاه های تجدید پذیر به غیر از ساتبا شدیم که این مهم نیازمند تایید های بالادستی بوده است.

الهی ادامه داد: پروژه ای که در سال99 شروع شده است امسال به بهره برداری خواهد رسید که این سیر طولانی صرفا به دلیل ناهماهنگی هایی که در حوزه های بالادستی صورت گرفته، در حوزه بومی سازی و توسعه نیروگاه های برق ابی با پمپ معکوس نمونه های به صورت پایلوت در کشور ایجاد شده که ایراد های عمده ای درنصب گاورنر و بهره برداری دائم کاراین واحد ها وجود داشته است.

مدیر عامل سنگ باد ادامه داد:ما در سنگ باد تعریف کار کردیم تا نیروگاه های مقیاس کوچک زیر یک مگاوات را با تجهیزات کاملا داخلی تولید کنیم، تا نیازی به خرید توربین های مقیاس کوچک وارداتی نداشته باشیم.

قدم بعدی ما طراحی سیستم کنترل مانیتورینگ منحصر به فرد برای پمپ های معکوس بود که نمونه آن را درسد ارداک میتوان مشاهده کرد.

این آمادگی در شرکت سنگ باد وجود دارد که به عنوان جایگزین شیر های فشارشکن مستقر در شبکه آب و فاضلاب، پای سد ها و بند های کوچک،  ارایه راهکار بازیافت انرژی نماید.

الهی در پایان گفت: تا انتهای سال 1402 بنا داریم محصولاتی در حوزه نیرو گاه های برقابی مقیاس کوچک را ( مانند توربین های کاپلان و تورگو زیر20کیلووات) برای مناطق روستایی تولید و هزینه تمام شده را کمتر کرده و بتوانیم خدمات پس از فروش رو محصولاتمان داشته باشیم.