پیشبینی ظرفیت انرژی بادی

پیشبینی ظرفیت انرژی بادی تا سال 2030

افزایش جهانی ظرفیت انرژی باد در سال 2030 نزدیک به یک تراوات  خواهد بود

تحلیلگران Wood Mackenzie انتظار دارند چین بیش از 400 گیگاوات ظرفیت باد جدید بین سالهای 2021 و 2030 نصب کند  که 73 گیگاوات هم به صورت دریایی است و بقیه جهان نزدیک به 600 گیگاوات را به شبکه متصل کنند.

تحلیلگران انتظار دارند چین – بزرگترین بازار انرژی باد در جهان – ظرف ده سال آینده بیش از هر کشور دیگری ظرفیت تولیدی را افزایش دهد (40 درصد کل جهان).

لوك لواندوفسكی ، مدیر تحقیقاتی Wood Mackenzie ، خاطرنشان كرد: این رشد با هدف 1200 گیگاوات ظرفیت بادی و خورشیدی چین تا سال 2030، به عنوان بخشی از هدف کاهش كربن برای سال 2060 انجام خواهد شد. در این آمار فقط توربین های شمره می شوند که به شبکه وصل هستند و مناطق آف گرید لحاظ نشده است.

پیشبینی ظرفیت انرژی بادی بقیه مناطق آسیا و اقیانوسیه 126 گیگاوات ظرفیت جدید بین سالهای 2021 و 2030 است که نیمی از آن را هند تامین می کند. در همین حال، تحلیلگران انتظار دارند اروپا در دهه آینده 248 گیگاوات ظرفیت بادی جدید را به شبکه متصل کند که 34٪ آن دریایی خواهد بود.

لواندوفسکی خاطرنشان کرد که این توسعه با برنامه های کربن زدایی اتحادیه اروپا (EU’s decarbonisation plans)، مدل های توربین بزرگتر، توان بخشیدن (repowering) نیروگاه های قدیمی و افزایش توسعه در شرق اروپا ایجاد خواهد شد.

پیشبینی ظرفیت انرژی بادی ایالات متحده به صورت 114 گیگاوات ظرفیت جدید برق بادی است که شامل 35 گیگاوات به دلیل افزایش توسعه  PTC بین 2021-2023 خواهد بود.

در آمریکای لاتین پیش بینی 42 گیگاوات ظرفیت جدید متصل به شبکه بین 2021 تا 2030 وجود دارد که اکثریت قریب به اتفاق (90٪) این ظرفیت در برزیل ، شیلی ، کلمبیا و مکزیک خواهد بود. تحلیلگران همچنین پیش بینی می کنند 47 گیگاوات ظرفیت بادی جدید در خاورمیانه و آفریقا تا سال 2030 اضافه شود.

ایالات متحده برای هدف 30 گیگاوات تا سال 2030 میلیاردها دلار در انرژی بادی دریایی سرمایه گذاری خواهد کرد

دبیر انرژی ایالات متحده جنیفر گرانهولم (Jennifer Granholm) هدف ملی 30 گیگاوات ظرفیت انرژی باد دریایی را تا سال 2030 اعلام کرد و برنامه های بودجه ای به ارزش میلیاردها برای این بخش رونمایی کرد و اعلام كردند كه قصد دارند 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری سالانه در كارخانه ها و كشتی های جدید برای پشتیبانی از هدف انرژی باد دریایی این كشور انجام دهند.

بر اساس برنامه هایی که توسط وزارت امور داخلی، انرژی و تجارت به امضا رسیده است، ایالات متحده قصد دارد تا پایان دهه ناوگان بادی دریایی خود را از 42 مگاوات به 30 گیگاوات افزایش دهد تا بتواند بخشی از هدف حداقل 110 گیگاوات ظرفیت باد دریایی تا سال 2050 را تعیین کنند.

آنها قصد دارند سالانه 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری تا سال 2030 ایجاد کنند و تا ده کارخانه تولید جدید برای اجزای توربین بادی دریایی و کشتی های جدید برای نصب توربین ها ایجاد کنند. بر اساس بیانیه کاخ سفید، این شامل یک یا دو کارخانه جدید برای هر یک از اجزای اصلی نیروگاه بادی، از جمله ناسل، پره ها، برج ها، فونداسیون و کابل های زیر دریا است.

چندین ایالت آمریكا – از جمله ماساچوست، نیویورك، اورگان و كالیفرنیا – نیز هدف هایی را برای توسعه باد دریایی تعیین كرده اند و یا لایحه هایی را برای این كار معرفی كرده اند.

وزارتخانه ها همچنین چندین برنامه دیگر برای انرژی بادی دریایی در یک میزگرد دولتی برای این بخش اعلام کردند:

وزارت انرژی 3 میلیارد دلار برای توسعه دهندگان انتقال انرژی بادی و دریایی، تأمین کنندگان و سایر شرکای تأمین مالی برای تولید انبوه این صنعت فراهم می کند.

همچنین 8 میلیون دلار برای 15 پروژه تحقیق و توسعه جدید از جمله پروژه های توسعه ساختارهای پشتیبانی نوآورانه مانند فونداسیون و لنگر اندازها، غلبه بر موانع زنجیره تأمین، پیشبرد توسعه اتصال و انتقال و کاهش تأثیرات بر حیات وحش اعلام شده است.

در همین حال، وزارت انرژی (DOE) و وزارت بازرگانی (DOC) از یک همکاری جدید برای تأمین اعتبار 1.25 میلیون دلار تحقیق در مورد تأثیرات انرژی های تجدید پذیر مبتنی بر اقیانوس بر صنعت ماهیگیری و جوامع ساحلی شمال شرقی خبر دادند. آنها چگونگی انطباق بهتر انرژی های تجدید پذیر اقیانوس – انرژی بادی ، موج ، جریان و جزر و مد – با جوامع را بررسی خواهند کرد. در مقابل، چندین پروژه بادی دریایی در دولت ترامپ به تأخیر افتاده بود.

در این میان اورگان قصد دارد که توربین بادی شناور با ظرفیت 3 گیگاوات را تا سال 2030 به بهره برداری برساند.

29 مارس 2021 توسط کریگ ریچارد