کسب درآمد پایدار با احداث نیروگاه‌های بادی

مدیرعامل شرکت کارآفرینان روشن باد شرق مطرح کرد؛

کسب درآمد پایدار با احداث نیروگاه‌های بادی

احمد شرف‌خانی با بیان اینکه مأموریت شرکت کارآفرینان روشن باد شرق راه‌اندازی اولین و بزرگترین کارخانه ساخت و تولید توربین‌های بادی سایز کوچک و متوسط «۵ تا۵۰» کیلووات در ایران می‌باشد، گفت: توربین‌های بادی سایز کوچک با سرعت باد حداقل ۳ متر بر ثانیه به حرکت درمی‌آیند و شرایط خوبی برای نصب و راه‌اندازی در تمامی نقاط کشور دارند.

مدیرعامل شرکت کارآفرینان روشن باد شرق خاطرنشان کرد: برق تولیدی توربین‌های بادی می‌توانند در مصارف صنعتی و خانگی که با کمبود و یا نبود برق مواجه هستند، مورد استفاده قرار بگیرند، علاوه بر این، خریداران توربین‌های بادی می‌توانند با فروش برق در نقاطی که خطوط انتقال برق وجود دارد یک درآمد پایدار کسب کنند.

وی افزود: همچنین توربین‌های بادی در مناطقی که خطوط انتقال برق وجود ندارد با وزش باد ۳ متر بر ثانیه، این قابلیت را دارند که علاوه بر تولید برق، آن را در خازن‌ها و باطری‌های مخصوص ذخیره‌سازی کنند و برای همیشه در نقاطی که شبکه برق وجود ندارد، استفاده کنند.

توربین‌های بادی ارزآوری بسیار بالایی دارند

مدیرعامل شرکت کارآفرینان روشن باد شرق با اشاره به اینکه یکی از اولویت‌ها برای ما فروش و صادرات توربین‌های بادی به کشورهای همسایه مخصوصا افغانستان است، خاطر نشان کرد: در حال حاضر سفارش ۵۰۰ دستگاه توربین بادی‌ توسط کشور افغانستان به شرکت داده شده است که این امر ارزآوری بسیار بالایی را برای کشور به ارمغان می‌آورد.

شرف‌خانی در ادامه با بیان اینکه سالانه می‌توانیم ۱۵ تا ۲۰ هزار کیلووات برق تولید کنیم، گفت: یک نیروگاه بادی ۱۲ یا ۲۰ مگاواتی می‌تواند برق هشت هزار خانواده را تأمین کند.

ضرورت استفاده از توربین‌های بادی برای تولید برق

وی افزود: با توسعه شهر و روستا و به دنبال آن گسترش کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و غیره نیاز روزافزونی به برق داریم، از طرفی بر اساس معاهده پاریس کاهش سوخت‌های فسیلی در دستور کار قرار گرفته است، لذا استفاده از توربین‌های بادی امری ضروری است.

مدیرعامل شرکت کارآفرینان روشن باد شرق اظهار کرد: نیروگاه بادی ۵۰ مگاواتی خواف در نوع خود یکی از بی نظیرترین پروژه‌هایی است که توسط بخش خصوصی در حال اجرا است، این پروژه با وجود شیوع ویروس کرونا نه تنها متوقف نشده است، بلکه با قدرت و توان مضاعف به پیشرفت فیزیکی خود ادامه داده که این امر نقطه قوتی در اجرای پروژه به حساب می‌آید و نقطه امیدی برای سهامداران ایجاد می‌کند.

شرف‌خانی خاطرنشان کرد: امیدواریم به همراه سهامداران گام بزرگی در راستای رونق و جهش تولید که از منویات رهبری است، برداریم.

وی با بیان اینکه مردم منطقه خراسان سرمایه‌های خرد خود را برای خرید سهام توربین‌های بادی سرمایه‌گذاری کرده‌اند و امیدواریم سهامداران روز به روز از سود احداث و راه‌اندازی توربین‌های بادی برای تولید برق منتفع شوند، گفت: امیدواریم دولتمردان علی‌الخصوص در وزارت نیرو حمایت قاطع و جدی از این پروژه که نیاز حیاتی و اساسی کشور را تأمین می‌کند داشته باشند.